„Za one koji požele da pogledaju u sebe…kao i za one koji više ne žele da obore pogled pred drugima…“
– A. Stanojković, učesnica edukacija koje organizuje IntroSpectrum –

Asertivni trening
Asertivnost predstavlja izražavanje svojih misli, osećanja i potreba na jasan, iskren i adekvatan način, uz istovremeno poštovanje prava drugih ljudi. Studije izveštavaju da osobe koje su sklone komuniciranju na asertivan način češće: dobijaju ono šta žele, znaju kako da se kontrolišu i saniraju stres, ne boje se da iskažu svoje neslaganje jer veruju u mogućnost razrešavanja konflikata i snalaze se u njima, imaju više poverenja u sebe i u druge ljude, deeskaliraju situaciju, otvoreni su za nova rešenja.
Pročitajte više
Emocionalna inteligencija
„Biti pametan“ je dugo vremena značilo imati visoki koeficijent racionalne inteligencije (IQ). Međutim, istraživanja pokazuju da društveno uspešni i lično zadovoljni pojedinci nisu oni koji imaju visok IQ već oni koji pored racionalne inteligencije imaju razvijenu i tzv. emocionalnu inteligenciju (EQ), što podrazumeva veštine poput: svesnost sopstvenih osećanja i razumevanje osećanja drugih, veštine upravljanja svojim emocijama i stvaranje dobrih međuljudskih odnosa.
Pročitajte više
Autogeni trening
Autogeni trening je opšte priznata tehnika relaksacije, koja se pokazala kao vrlo uspešna za borbu sa stresom. Hronični stres je u modernom vremenu vodeći okidač za mnoga ozbiljna oboljenja. Autogeni trening je jednostavna, ali moćna tehnika upravljanja stresom, koja vodi do poboljšanja fizičkog zdravlja, mentalnog blagostanja i ukupnog kvaliteta života. Svoju primenu Autogeni trening je našao u svim sferama, pa ga često upražnjavaju vrhunski sportisti, ali i NASA astronauti.
Pročitajte više
Partnerski odnosi
Sve veći broj ljudi izveštava o kontinuiranom osećanju usamljenosti, kao i o teškoćama da formiraju i održe kvalitetan partnerski odnos. Ako je ljubav nešto čemu svi težimo, otkud toliko problema u partnerskim odnosima? Na putu do kvalitetnog partnerskog odnosa, važno je spoznati sebe: otkriti svoje "slabe tačke", stavove i šablone koji su se pokazali nefunkcionalnim u prošlim odnosima, ovladati korisnim veštinama i preduzeti konkretne akcije radi unapređenja svog emotivnog života.
Pročitajte više
Suočavanje s gubitkom
Pre ili kasnije, svako se suoči sa nekim gubitkom. Gubitak može podrazumevati prekid prijateljstva, razvod, smrt bliske osobe, ali gubici mogu biti i apstraktni. Npr. ulaskom u novu razvojnu fazu, gubimo prethodnu (uloga roditelja podrazumeva gubitak mladalaštva). Tu su i materijalni gubici. Ono što uvek prati gubitke jeste proces tugovanja. Tugovanje je teško, bolno, često dugotrajno ali je jedini put ka prihvatanju. Na tom putu je jako važna podrška koju dobijamo od strane okruženja.
Pročitajte više
Upravljanje stresom
Stres je sastavni deo života. Njegove posledice po fizičko i psihičko zdravlje su štetne i brojne. Stres može da prouzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme. Reč je o tzv. psihosomatskim bolestima. Iako se stresa ne možemo osloboditi, možemo da naučimo kako njime da upravljamo. Uz pomoć različitih kognitivnih, emocionalnih i bihejvioralnih tehnika, moguće je ne samo značajno umanjiti negativan uticaj koji on ima na naše zdravlje već ga i iskoristiti za učenje i lični rast i razvoj.
Pročitajte više
Granice i kako ih postaviti?
Postavljanje zdravih granica u relaciji sa drugim ljudima, ali i u relaciji sa samim sobom, je od izuzetnog značaja po mentalno zdravlje pojedinca i doživljaj blagostanja. Granice se odnose na lična očekivanja i potrebe koje, kada znamo da prepoznamo i uvažimo, osećamo se prijatno i bezbedno. U relaciji sa drugima (bilo da se radi o članu porodice, prijatelju ili kolegi sa posla), jasno razlikovanje kada želimo reći "Da." a kada "Ne." je od presudne važnosti za kvalitetan razvoj odnosa.
Pročitajte više
Grupa za lični razvoj
Grupe za lični razvoj, u odnosu na individualnu psihoterapiju, usled većeg broja učesnika i veće interakcije često brže i lakše definišu teme za rad (naročito iz sfere socijalnog funkcionisanja). Sve što osobu karakteriše u međuljudskim interakcijama, ona to unosi i u grupu. Ipak, u grupi dobija aktivno slušanje, podršku i iskrenu povratnu informaciju, što joj daje prostor za dalji rast i razvoj. Grupe za lični razvoj su zasnovane na principima dobrovoljnosti, poverljivosti i dobronamernosti.
Pročitajte više