Konferencija studenata psihologije, Zlatibor
Psihopraxum je naučno-praktična konferencija studenata psihologije, čija je ideja upoznati studente sa tim kako izgleda posao psihologa u praksi. Radionice i predavanja vode stručnjaci iz različitih oblasti psihologije.Kako je došlo do saradnje?
Nakon gostujućeg predavanja na temu paranoidnosti, u okviru kursa Osnove psihopatologije, na Odseku za psihologiju (Filozofski fakultet u Novom Sadu), dobila sam poziv od studenata da učestvujem na prvoj Naučno – praktičnoj konferenciji studenata psihologije „Psihopraxum“.
O čemu sam govorila na Psihopraxum-u?
Studentima psihologije sam predstavila psihoterapijski pravac Racionalno-edukativno bihejvioralna terapija (REBT). Radionica je organizovana 2 dana, u subotu i nedelju, za dve grupe studenata. Interesovanje je bilo veliko pa su oba termina popunjena u jako kratkom vremenskom intervalu.
Koje teme su pokrivene radionicom?
Studentima je predstavljen tzv. ABC model, osnova REBT terapije, po kom nisu događaji ti koji utiču na to kako se osećamo i ponašamo nego naša interpretacija tih događaja. Shodno tome, REBT stavlja fokus na otkrivanje iracionalnih uverenja kod pojedinca i na njihovu zamenu racionalnim uverenjima, što posledično vodi do zdravih emocija i funkcionalnog ponašanja.
Na radionici smo obradili konkretne primere problema karakterističnih za studentsku populaciju (pad na ispitu, raskid s partnerom/kom…) i kroz analizu istih, dotakli se najčešćih iracionalnih uverenja. Potom smo razgovarali o intervencijama koje se koriste u REBT-u a koje se mogu podeliti na: kognitivne, emotivne, imagitivne i bihejvioralne tehnike.
Zatim je studentima detaljnije predočeno kako izgleda sama edukacija za REBT terapeuta u Srbiji. Takođe, date su im informacije o proceduri dobijanja Nacionalnog sertifikata za psihoterapiju. Na kraju smo diskutovali o tome šta posle i kako izgleda posao psihoterapeuta.
Kako su protekle same radionice i koji su opšti utisci?
Radionice su protekle u vrlo prijatnoj atmosferi, studenti su bili aktivni, radoznali i visoko motivisani za širenje znanja iz oblasti psihoterapije. Evaluacija koju su studenti na kraju konferencije anonimno popunili je pokazala da je REBT radionica bila najposećenija a najzastupljenija ocena kojom su ocenili radionicu bila je 5 (izuzetno sam zadovoljan/a). Čak 95% uzorka je radionicu ocenilo sa najvišim ocenama.
Moje impresije studentima i samom organizacijom su bile za čistu peticu, pogotovo ako uzmemo u obzir da je ovo bila prva u nizu konferecija studenata psihologije. Otud ne iznenađuje činjenica da je narednih godina Psihopraxum prerastao u tradicionalnu konferenciju, koja se svake godine održava na Zlatiboru i ima prvenstveno za cilj da studentima pruži praktična znanja iz oblasti psihologije i uvede ih u posao psihologa, za koju god oblast psihologije da se odluče.
Jedno veliko bravo za ideju, realizaciju, istrajnost i doprinos ove konferencije!
Piše:
Dr Tanja Petrović, psiholog i psihoterapeut (IntroSpectrum)