Da li često imate osećaj da vam se jedni te isti konflikti ponavljaju iznova i iznova, uprkos veoma iscrpnim argumentima sa obe strane? Početak rasprave uvek ima neki svoj novi uvod, kraj sa sobom nosi rasterećenje, ali sama srž problema uvek ostaje ista, istrajna…i, naravno, netaknuta.
Svako od nas je barem nekada u životu imao ovakve situacije i često smo se pitali zašto se već dugo postojeći problem uvek vraća, a baš prethodnog puta kada je bila rasprava, ona se završila sa pozitivnim emocijama i uz osećaj vidnog olakšanja.
Razlog vraćanja jednog te istog problema, primarno u partnerskim i kasnije bračnim odnosima, može se pripisati sklonosti da konflikte više rešavamo tako što težimo pozitivnim emocijama na kraju nego što težimo konkretnim pozitivnim promenama.
Ukoliko nam se isti konflikti sa istim osobama često ponavljaju, velike su šanse da smo ušli u začarani krug Pomirenja, koji samu suštinu problema ne dotiče ali nam pruža osećaj da je odnos ponovo dobar i da samim tim ni sržni problem odjednom ne postoji.
Sa druge strane, Razrešenje sa sobom donosi jasan uvid, jasnu akciju, adaptaciju obe strane i trajni izlazak iz problema. Razrešenje samo po sebi nije toliko opsednuto trenutnim osećanjima pošto je jasno da će istinsko razrešenje neminovno dovesti do lepših osećanja.
Zašto neko češće može imati skolonost Pomirenju nego Razrešenju? Razrešenje može izgledati strašno, ono može duboko promeniti odnose, može dovesti do velikog razotkrivanja jedne ili obe strane. Strah od gubitka ili usamljenosti takođe često usmerava ljude da ulaze u beskrajne cikluse Pomirenja.
Osećaji koji prate konstantna Pomirenja mogu pružati iluziju progresa, ali veoma često svaka naredna rasparava postaje sve jača a efekti prethodnog Pomirenja u međuvremenu ne utiču ni na koji konkretan i pozitivan način na samu prirodu odnosa dve osobe. Imamo utisak da smo se pomerili sa određene tačke, ali nismo uopšte.
Sklonost Razrešenju je prvenstveno znak hrabrosti i samouverenosti da želimo dobro odnosu, koji trenutno nailazi na problem. Konflikti ne postoje da bismo ih bojili različitim bojama ili da bismo rešenje zamenili emocijom. Ukoliko što pre otkrijemo da upadamo u zamke Pomirenja, mnogo ćemo lakše moći bez velikih posledica da se upustimo u Razrešenje.
Piše:
MA Miloš Petrović, psiholog i psihološki savetnik
IntroSpectrum